تبلیغات
مجله اینترنتی MT - درباره مواد مخدر LSD

مرتبه
تاریخ : 13 خرداد 91
http://up.patoghu.com/images/2nab2us7oyy7i4b4wr07.jpg

ال. اس. دی (LSD)

 ال. اس. دی (d-lysergic acid diethylamide) با نام های اسید، حبه قرص، سفر، نقطه های ریز، شیشه پنجره، آسمان آبی، كاغذ خشك كن .
كه در سال 1943 توسط آلبرت هوفمن كشف شد، قوی ترین ماده توهم زایی است كه تاكنون شناخته شده است. تأثیرات رفتاری آن حتی با دوز 20 میكروگرم هم دیده شده است. LSD دارویی است كه احساس شخص را نسبت به جایی كه در آن است مختل می‌كند و اگر زیاد مصرف شود باعث ایجاد توهم می‌شود. ال. اس. دی از قارچی كه بر روی چاودار یا سایر غلات رشد می‌كند؛ به دست می‌آید. ولی به طور مصنوعی هم ساخته می‌شود. مقدار كم ال. اس. دی برای مصارف پژوهشی به طور قانونی تهیه می‌شود و بیشتر به صورت قرص، كپسول و مایع در آزمایشگاههای غیر قانونی برای پخش در خیابان ها تولید می‌شود (گاهی به صورت یك ورقه ژلاتین یا یك قطعه كاغذ خشك كن كه هر مربع آن یك دوز است). دوره حداكثر مصرف آن در اواخر دهه 60 و اوایل دهه 1970 در اوج هیپی گری بوده است. LSD در كبد متابولیزه می‌شود و نیمه عمر آن در بدن تقریباً 2 ساعت است. متابولیت های آن اثرات روانگردان ندارند.


اثرات مصرف (LSD)

اثرات مصرف LSD می‌تواند غیر قابل پیش بینی باشد. این اثرات به میزان مصرف، شخصیت مصرف كننده و در موارد اندكی به محیط و محل مصرف LSD بستگی دارد. معمولاً تأثیرات آن 30 تا 60 دقیقه پس از مصرف ظاهر می‌شود و 6 تا 12 ساعت به طول می‌انجامد. 4 ساعت اول كه بیشترین تأثیر LSD وجود دارد؛ یك Trip نامیده می‌شود. مقدار معمول خیابانی LSD از 50 تا 300 میكروگرم است كه به همین علت می‌توان LSD را بر روی كاغذ خشك كن یا پشت تمبرهای پستی نیز قرار داد.
یكی از اثرات LSD ایجاد تغییرات هیجانی و حسی در مصرف كننده است. این تغییرات بیشتر از علایم فیزیكی مصرف است. معمولاً شخص مصرف كننده ابتدا دچار هیجان ها و احساسات شدید و متفاوتی می‌شود و یا احساسات و هیجانات او به سرعت تغییر می‌كند. اگر مصرف LSD بیشتر شود؛ مصرف كننده دچار توهمات بصری لذت بخشی می‌شود. درك مصرف كننده از زمان و از خودش تغییر می‌كند. گاه ممكن است به نظر برسد حواس پنج گانه با هم مخلوط شده اند. حس لامسه بیشتر می‌شود. مصرف كننده ممكن است حس كند رنگ ها را می‌شنود و یا صداها را می‌بیند. به این حالت حس آمیزی (Synesthesia) می‌گویند. در بسیاری افراد، این تغییرات حواس باعث ایجاد ترس و وحشت می‌شوند.
اگر مصرف LSD یك "سفر خوب" باشد مصرف كننده احساس سرخوشی و پرواز می‌كند و اگر یك "سفر بد" باشد، مصرف كننده دچار حس بدی می‌شود. معمولاً اثرات مصرف LSD پس از 12 ساعت رو به تحلیل می‌رود. تأثیرات فیزیكی اولیه انگشت شمارند و شامل سرگیجه، بی حسی، خستگی، ضعف عضلات و لرزش، رفلكس های سریع، افزایش فشار خون، ضربان قلب و دمای بدن، آسیب دیدن مهارت های حركتی (اختلال تعادل)، تهوع و تشنج می‌شوند. مهم ترین علایم فیزیكی آن قهقهه های ناگهانی است. این قهقهه ها ممكن است در برابر اتفاقاتی كه معمولاً خنده دار نیستند؛ پیش بیاید و اغلب هم قابل كنترل نیستند. تغییرات مهم در قوه درك، فكر و خلق با فاصله زمانی اندكی پس از اثرات فیزیكی ظاهر می‌شوند:


http://up.patoghu.com/images/2nab2us7oyy7i4b4wr07.jpg


- توهمات دیداری و شنیداری واضح كه مصرف كننده از غیر واقعی بودن آن آگاه است.
- دچار نقصان شدن درك زمان، فواصل و وزن (احساس معلق بودن با تحت فشار بودن) و فاصله بین اشیای محیط. این مسئله به برخی از افراد نوعی احساس یگانگی با محیط (uniqamystica) می‌بخشد؛ در حالی كه برخی دیگر را دچار وحشت می‌كند.
- درآمیختگی احساسات كه اغلب به صورت شنیدن رنگ ها و دیدن صداها توصیف می‌شود.
- كاهش كنترل بر روی روند افكار كه باعث تركیب خاطرات با واقعیت می‌شود یا به چیزهای كم اهمیت معناهای بزرگی می‌بخشد.
- احساس پیشرفت و موفقیت در موضوع های واقعی شایع است. جدا كردن یك موضوع از دیگری و خود از دیگران مشكل می‌شود و زوال شخصیت پیشرفت می‌كند.
- LSD به سرعت از طریق دستگاه گوارش جذب می‌شود و به همه بافت ها از جمله مغز می‌رسد.
پس به طور كلی تأثیرات ادراكی آن، تغییرات حواس به خصوص بینایی و شنوایی بوده و تأثیرات روانی هم شامل تغییر خلق، احساسات خیال گونه، تغییر در تشخیص زمان و زوال شخصیت می‌شود.
با مصرف LSD ابتدا تأثیرات جسمی‌و سپس تغییرات بینایی و تقویت صداها ایجاد شده و اجسام به شكل دیگری دیده می‌شوند. در میان این تأثیرات توهم ها نادر بوده ولی تصورات خیال گونه وقتی كه چشم ها بسته هستند تقویت می‌شوند.
اثرات جانبی مصرف LSD

اثرات جانبی مصرف LSD عبارتند از : گشادی مردمك چشم ها، بالا رفتن دمای بدن، افزایش فشار خون و ضربان قلب، عرق كردن، كم اشتهایی، بی خوابی، خشكی دهان و لرزش.
تجربه های نا خوشایندی كه اغلب مصرف كنندگان LSD آنها را تجربه می‌كنند جدی بوده و عبارت اند از : احساسات و افكار وحشت انگیز، ترس از دست دادن كنترل خود، ترس از دیوانگی و مرگ، ناامیدی.
بازگشت ها یك ناهنجاری عادی مصرف LSD است كه هنگام عدم مصرف شخص مصرف كننده پدید می‌آیند. بازگشت ها ممكن است ناگهانی و اغلب بدون هیچ پیش درآمدی باشند و ممكن است چند روز یا حتی چند سال پس از مصرف به وجود بیاید. بازگشت ها تصاویری خیالی هستند كه از رنگ های بی شكل تا توهمات وحشت انگیز را در بر می‌گیرند. اگر در مصرف LSD زیاده روی شود، باعث بروز سایكوز درازمدت مانند اسكیزوفرنی شده و گاهی تولید افسردگی شدید هم می‌كند.

نكاتی دیگر درباره LSD
برخی گمان می‌كنند LSD به ان دلیل كه مانند دیگر مواد (مثل كوكایین، آمفتامین، هرویین، الكل و نیكوتین) در ابتدا ایجاد وسوسه مصرف خیلی زیادی نمی‌كند، یك ماده اعتیاد آور نیست و مصرف كننده ها بیشتر اوقات می‌توانند هر موقع كه بخواهند مصرف خود را كم یا قطع كنند؛ در حالیكه LSD نیز مانند دیگر مواد اعتیاد آور به مرور ایجاد تحمل كرده و وسوسه مصرف نیز ایجاد می‌كند و در نتیجه مصرف كننده ها مجبورند میزان مصرف خود را افزایش دهند تا به حالت خلسه ای كه قبلاً تجربه كرده اند، دست یابند. برای بعضی مصرف كننده ها، LSD عواقب خطرناك‌تری نیز می‌تواند در پی داشته باشد.
افزایش تحمل در مصرف LSD، و اثرات جانبی حاصل از مصرف آن، دلایل خوبی هستند كه باید از آنها پرهیز نمود.
سمیت مرگ آور LSD خیلی كم است؛ به طوری كه مقدار مرگ آور آن برای انسان احتمالاً 200 تا 300 برابر دوز موثر 30 تا 100 mcg (1993 Goble). گزارش های مرگ در اثر مصرف بیش از حد بسیار نادر است. تعدادی گزارش از افرادی وجود دارد كه مقدار بسیار زیادی LSD (مثلاً mg 40.000) مصرف كرده اند و زنده مانده‌اند.ممكن است از 12 تا 24 ساعت بعد از Trip، كمی‌دمغی و خستگی احساس شود و تا از بین رفتن این بی حوصلگی، هوس فوری ایجاد نمی‌شود. معمولاً یك Trip فرد را تا مدتی سیر و اشباع می‌كند. عملكرد شغلی و اجتماعی فرد نیز با مصرف LSD افت پیدا خواهد كرد. خاطرات وقایع افتاده در طول مدت Trip كاملاً روشن است

طبقه بندی: ▼----->عمومی،  متفرقه،  ▼------>روانشناسی،  بیماری روانی، 
برچسب ها: درباره، مواد مخدر، روان، ال اس دی، مواد مخدر شیمیایی، روان گردان،
ارسال توسط M T

VPN setup

قالب وبلاگ

دانلود رایگان